تاریخچه چرم طبیعی در ایران و جهان

تاریخچه چرم طبیعی در ایران و جهان

ورود چرم طبیعی به ایران

آیا شما نیز به دنبال اطلاعاتی در مورد چرم طبیعی هستید؟ آیا از تاریخچه چرم در ایران و جهان خبر دارید؟ آیا می‌دانید که انواع چرم طبیعی کدام‌ها هستند؟ اگر تا پایان این مطلب همراه ما باشید نکات جالبی درباره تاریخچه چرم طبیعی در ایران و جهان برای شما خواهیم گفت.
کشور ایران با سابقه بالای سه هزار ساله در صنعت چرم و چرم سازی توانسته است در لیست بهترین صادرکنندگان چرم طبیعی واقع شود، امروزه از ایران به عنوان اولین کشور تولیدکننده چرم طبیعی یاد می‌شود، ایرانیان از ۱۵۰۰ سال قبل برای تهیه پوشاک و ابزارهای جنگی خود از پوست حیوانات مختلف استفاده می‌کردند و بعدها برای ساخت زره نیز از چرم استفاده کردند. همچنین برای نوشتن طومار استفاده از چرم کاربرد فراوانی داشته و در آثار به جا مانده از دوران باستان در مناطق جغرافیایی مختلف ایران، نمونه‌هایی از طومارهای چرمی پیدا شده است به طوری که شما می‌توانید در بسیاری از موزه‌های کشورمان شاهد برخی از طومارهای پادشاهان مختلف باشید.
کارشناسان آثار باستانی و تاریخ‌نگاران، دوره درخشش استفاده از چرم را مربوط به زمان صفویه و قاجار می‌دانند، در زمان صفویه شهر تبریز یکی از بهترین تولیدکنندگان چرم در جهان بوده است که تولیدان آت به نقاط مختلف دنیا نیز صادر می‌شده است. در دوره‌ی قاجار نیز چرم‌های شهر همدان از شهرت بسیار فراوانی برخوردار بوده است به طوری که امیرکبیر، نمونه‌های مختلفی از چرم طبیعی را به نمایشگاه شهر لندن ارسال کرد و چرم ایرانی توانست با چرم‌های کشورهای مختلف از جمله عثمانی و روسیه به رقابت بپردازد. امروزه نیز کارخانه‌های بسیار زیادی در این زمینه به فعالیت مشغول هستند و شهرهای مشهد و تبریز سرآمد تولید و صادرات چرم از کشورمان به نقاط مختلف دنیا هستند. در حالت کلی می‌توان گفت در تبریز سالانه حدود دو میلیون و پانصد جلد چرم تولید می‌شود که به کارگاه‌های مختلف در سطح کشور ارسال شده و انواع محصولات مختلف تهیه و طراحی می‌شود.

روسیه، هند، پاکستان، اندونزی، مصر، ایران، ترکیه، اتیوپی، تونس، کلمبیا از تولیدکنندگان چرم در دنیا هستند

چرم طبیعی در دنیا

چرم طبیعی در سطح جهانی نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد به طوری که بسیاری از کشورها در میزان صادرات چرم با یکدیگر به رقابت مشغول هستند. اولین آثار مربوط به چرم طبیعی به جا مانده را می‌توان به ۵۷۵۰ سال قبل از میلاد ارتباط داد که در این اثر باشکوه شاهد رقص یک شکارچی در پوست پلنگ هستیم. در تمام کشورهای جهان از چرم طبیعی برای ساخت انواع یراق آلات جنگی و لباس جنگجویان استفاده می‌شده که البته در برخی مناطق از این محصول برای ساخت ظروف نیز بهره برده شده است.
امروزه صنعت چرم به یکی از بزرگترین صنایع در دنیا تبدیل شده است و کشورهای بزرگی مانند روسیه و ایتالیا در آن حرف اول را می‌زنند، هرچند بسیاری از محصولاتی که در این کشورها تولید می‌شود، از چرم‌های ایرانی بهره می‌برند و یکی از تجارت‌های بزرگ میان ایران و روسیه صادرات پوست حیواناتی مانند گاو و گوساله و گوسفند به این کشور است. از دیگر کشورهایی که در صنعت چرم حرفی برای گفتن دارند می‌توان به هند، پاکستان، اندونزی، مصر، ترکیه، اتیوپی، تونس، کلمبیا، کشورهای حوزه آسیای جنوب شرقی اشاره کرد. البته توجه داشته باشید که هرگونه بحران اقتصادی در جهان تاثیر بسیار شگردی را بر صنعت چرم سازی داشته است که از مهمترین نمونه‌های آن می‌توان به بحران اقتصادی دهه‌ی ۲۰۰۰ اشاره نمود که شاهد افت بسیار بالای قیمت این محصول بوده‌ایم.

چرم طبیعی یکی از بادوام‌ترین متریال‌های موجود از گذشته تاکنون است

محصولاتی که از چرم طبیعی تولید می‌شود

همانطور که در بخش‌های قبلی نیز به این موضوع اشاره شد، چرم طبیعی یکی از بادوام‌ترین متریال‌هایی است که از زمان‌های بسیار دور مورد توجه انسان قرار گرفته است. از همان زمان‌های دور تا کنون از چرم طبیعی در ساخت و تهیه محصولات بسیار فراوانی استفاده شده که از مهمترین این محصولات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• کیف و کفش
• انواع پوشاک
• کمربند
• انوع کلاه
• انواع جلدهای کتاب
• استفاده در صنایع مبلمان
• استفاده در اتاق انواع خودروها
کمربند، کت، کاپشن، شلوار و جاکلیدی از دیگر محصولاتی می‌باشند که با استفاده از چرم طبیعی تهیه و به دست می‌آید و امروزه بسیاری از شرکت‌ها و برندهای معروف جهانی در این حوزه به فعالیت مشغول هستند؛ استحکام چرم و همچنین تغییرناپذیری رنگ چرم یکی از علل اقبال مردم به استفاده از این محصول است اما هزینه خرید محصولات چرمی به ویژه محصولاتی که از چرم طبیعی تولید شده‌اند تقریبا بالا است، به عنوان مثال اگر شما بخواهید از روکش صندلی‌های چرمی استفاده کنید قیمت آن به مراتب بالاتر از انواع پارچه‌ای است. چرم امروزه به عنوان یکی از پررونق‌ترین تجارت‌های جهانی است و بسیاری از برندهای جهانی که محصولات لاکچری تولید می‌کنند مشتریان پروپاقرص این محصول هستند. هرچند ایران خود یکی از تولیدکنندگان خوب چرم در دنیا است اما مانند بسیاری از محصولات دیگر همچون زعفران، چرم نیز به صورت فله‌ای به سایر کشورها صادر شده و پایین‌ترین بهره‌وری روی این محصولات انجام می‌گیرد.

یکی از پرفروش‌ترین محصولاتی که با انواع چرم تولید می‌شود کفش است

انواع مختلف چرم طبیعی در دنیا

یکی دیگر از مهمترین موضوعاتی که در مورد چرم وجود دارد، انواع آن می‌باشد، انواع بسیار متنوعی از این محصول را می‌توانید در فروشگاه‌های معتبر مشاهده کنید که از مهمترین انواع چرم طبیعی می‌توان به موارد زیر زیر اشاره کرد:

  • چرم سبک

به نوعی از چرم طبیعی گفته می‌شود که از پوست بز، بره و گوسفند تهیه می‌شود و نسبت به سایر چرم‌ها نیز از وزن بسیار سبکی برخوردار می‌باشد و از آن در دوخت انواع دستکش، لباس، کفی کفش و کلاه استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که چرم سبک در مقایسه با دیگر چرم‌های طبیعی از مقاومت و کیفیت بسیار پایین‌تری نیز برخوردار می‌باشد.

  • چرم نیمه سنگین

چرم نیمه سنگین به دلیل داشتن قیمت بسیار بالا در طراحی و ساخت برخی از محصولات لوکس مورد استفاده قرار می‌گیرد و از پوست حیواناتی مانند شتر مرغ و کروکودیل تهیه می‌شود.

  • چرم سنگین

کیفیت چرم سنگین در مقایسه با دیگر چرم‌های طبیعی بسیار بالا بوده و از آن در ساخت بسیاری از محصولات از جمله کیف چرمی دستی، تسمه‌های مختلف، کفش و غیره استفاده می‌شود. چرم سنگین را از پوست حیواناتی مانند شتر، گاومیش، گوساله و گاو تهیه می‌کنند.

  • چرم گاوی

از دیگر انواع چرم طبیعی می‌توان به چرم گاوی اشاره کرد که از بادوام‌ترین و مقاوم‌ترین انواع چرم‌های طبیعی به شمار می‌رود و از آن در ساخت انواع کیف و دستکش مردانه و زنانه استفاده می‌شود که از کیفیت بسیار بالای نیز برخوردار است.

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها